logo

•• Príjem potravy a tekutín ••
 

Príjem potravy je riadená činnosť a je závislá na riadiacich a modulačných centrách v mozgu, ktoré sú aktivované pocitom hladu, či naopak potlačované pocitom sýtosti. Hlad je subjektívny pocit, ktorý je výrazom fyziologických dejov, ako sú hladové kontrakcie žalúdka. Roztiahnutie žalúdka vyvoláva pocit sýtosti ale aj chladové podnety. V horúčavách sme skôr smädní ako hladní.

Vplyv na riadenie príjmu potravy má hormón leptín. Je produkovaný tukovými bunkami organizmu a signalizuje stav tukových zásob. Viaže sa na hormóny priamo v hypotalame. Pri hladovaní a poklese tukových zásob v organizme nastáva znížená produkcia leptínu tukovými bunkami a aktivácia centra pre príjem potravy. Leptín označujeme ako regulátor telesnej hmotnosti a energetickej rovnováhy.   

Príjem tekutín regulujú centrá pre objem a osmolaritu (množstvo všetkých osmotických látok) telesných tekutín, ktoré sú umiestnené v hypotalame a reagujú na aktuálny stav organizmu.

Chuť do jedla a obezita
Obezita vzniká ak jedinec dlhodobo prijímal viac energie z potravín ako vydal. Prebytok prijatej energie sa ukladá vo forme tuku. Za obezitu označujeme stav, keď podiel tuku u mužov presahuje 20 % a u žien 22 %. Ľudia s tendenciou k obezite reagujú na vonkajšie hladové podnety pravdepodobne inak. Okrem toho nie sú natoľko citlivý na hormón sýtosti leptín. Jeho užívanie v podobe liekov v boji s obezitou nepomáha. Telo sa rýchlo prispôsobí na leptín, dokonca aj na vysoké dávky, a stane sa ešte menej citlivým.

Nadváha zaťažuje predovšetkým oporný aparát tela a cirkulačný systém, je spojená s vysokým krvným tlakom a rýchlejším procesom starnutia.  

Baženie
Prudká túžba po konkrétnej potravine sa nazýva baženie. Občas ju zapríčiňuje nedostatok určitých živín a predstavuje spôsob, akým nás organizmus informuje o problémoch. Väčšinou však má výlučne psychickú príčinu, napríklad stres či nudu. Potraviny, po ktorých bažíme,  zvyčajne bývajú bohaté na tuky, či cukry a po zjedení v mozgu vyvolávajú prudké uvoľnenie látok, navodzujúcich pôžitok.

Abnormálne túžby
Niektorí ľudia, najmä tehotné ženy či veľmi malé deti, bažia po veciach, ktoré sa bežne nejedia, napríklad po pôde, kriede, železe, či mydle. Psychiatri to nazývajú pica (pika) syndróm.
 

 

 

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...